Kitapozeti.Net

Sinekli Bakkal Kitap Özeti – Halide Edip Adıvar

28.02.2018
66

Halide Edip Adıvar’ın kaleme aldığı bu roman klasiklerimiz arasında yer almaktadır ve her yaştan insanın mutlaka okuması gereken kitaplardan biridir. aslında bir aşk hikâyesidir ve Halide Edip sizleri bambaşka bir kurgunun içine hapsetmektedir. Sinekli Bakkal kitap özeti Osmanlı zamanında yaşayan o dönemdeki insanların adetlerini törelerini ele alan bir kitaptır.

İmamın kızı Emine ve Tevfik çocukluk aşkıdır ve sonunda Emine aşkından Tevfik’e kaçar. Fakat bu mutluluk uzun sürmez. Kısa zamanda araları bozulur ve bir gün Tevfik Emine’nin taklidini arkadaşına yaparken yakalanır. Bu duruma çok bozulan Emine sevdiği adamı terk eder. Tevfik ise yaptığından çok pişman olur ve derdini mahallenin kadınlarına açmaya karar verir. Bu durumdan rahatsız olan mahalle halkı Tevfik’i şikâyet ederler ve Tevfik Gelibolu’ya sürülür. Bu sıra da Emine ise hamiledir. Kısa bir süre sonra kızları Rabia olur. İmam ise Rabia’nın sesinin güzelliğini fark edip onu hafız yapmaya karar verir. Kısa bir süre içerisinde Rabia’nın sesi nam yapar ve Selim Paşanın eşi kızın sesini dinlemek ister. Kısa sürede kızı yanına aldıran kadın. Fakat aradan geçen sürede Tevfik geri gelmiştir. Durumu öğrenen Emine tedirgin olur ve konağa gider. Tevfik kızı olduğunu öğrenir ve kızını görmek ister.

Sinekli Bakkal Kitap Özeti

Sinekli bakkal aslında dönemin toplum özelliklerini de ele alan bir kitap olduğundan dolayı çok sevilmiş ve kısa sürede oldukça çok okunmuştur. Günümüzde de halen okunmaya devam eden bu kitap Tevfik ile Emine’nin hayatını ele alsa da kendi seçimlerini kendi yapan Rabia’yı anlatmaktadır.

Hikâyenin devamında iki farklı kültürün insanı olan Peregrini ve Rabia evlenecektir. Fakat bu evlilik uzun sürmez. Arada kültür farkı olduğundan dolayı kısa sürede evlilikleri biter. Bu süreçte adam Rabia’ya olan sevgisinden Müslüman olmuştur ve adı da Osman konmuştur. Aralarındaki aşk her şeye rağmen bitmez ve bir çocukları olur. Aradan uzun bir zaman geçer ve iktidar artık devrilmiştir. Sürgünde olan herkes memleketlerine geri dönerler. Tevfik’te sürgündedir ve bu haber ile oda kızının yanına geri döner. Döndüğünde ise torunu ile karşılaşır.

Sinekli Bakkal kitap özeti aslında bir aşk hikâyesi olarak başlasa da pek çok hayatın hikâyesidir. Özellikle Tevfik’in sürgüne gönderilmesi ile toplumdaki adet ve töreler, padişahın davranışları dönemin özellikleri apaçık bir şekilde ele alınmıştır. Oldukça güzel bir kurgusu olan bu kitap sizi bir anda içine hapsedecek. Aynı zamanda sade bir dille yazıldığından dolayı da oldukça kolay bir şekilde kitabı anlayacaksınız. Kitap içerisinde kendinizi kahramanların yerine koyacak ve bir çırpıda kitabı bitireceksiniz. Özellikle Tevfik’in zorlu hayatı sizleri oldukça etkisi altına alacaktır. Sinekli bakkal dönemin kurguları arasında oldukça farklı bir hikâyedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.