Kitapozeti.Net

Sis ve Gece Kitap Özeti – Ahmet Ümit

16.10.2018
69

Ahmet Ümit’in muhteşem polisiye romanlarından sadece biridir. Kitabın konusu ise MİT görevlisi olan Sedat’ın kaybolan sevgilisi Mine’yi arayışının öyküsü anlatılmaktadır.

Sedat evli ve iki çocuk babası olan bir adamdır aynı zamanda aşık olduğu başka bir kadın bulunmaktadır. Sis ve Gece kitap özetiMine uzun süreli bir aşk yaşamışlar ve hayatlarının tadını doyasıya çıkarmışlardı. Fakat aralarında başka bir adam girmiş ve Sedat’a olan iğlisini yavaş yavaş kaybetmeye başlamıştı. Her şey Mine’nin ortadan kaybolması ile başlamıştır. Mine Sedat’tan sonraki sevgilisi Fahri ise eski bir yaşa dışı bir örgüt üyesidir. Mine’nin kendisini terk etmesi korkusu ile kızı kaçırmış hatta zarar vermiş olabileceği konusuna yoğunlaşılmıştır. Fahri hapishanede iken babası bir gün görüşüne gelir ve babası onu Cuma adında bir arkadaşına emanet eder. Fahri Sedat’la bir münakaşaya girer ve Sedat’tan gelen bir kurşunla hayatını kaybeder.

Hastaneden çıkar çıkmaz Mine’yi aramaya başlayan Sedat Fahri’nin Mine’yi kaçırdığı düşüncesinden yavaş yavaş vazgeçmeye başlamıştır. Hem başarılı bir istihbaratçı hem de aşık bir adam olarak işlerini yapması artık oldukça zor bir hal almaya başlamıştır. Zamanla işler iyice içinden çıkılmaz bir hal almaya başlamıştır. Sis ve Gece kitap özeti Araştırmalarına devam ederken arkadaşı Sinan adında bir arkadaşının Fahri ile aynı örgüte mensup olduğunu gören Sedat, daha sonra Fahri hapise girdikten sonra örgüt ile ilgili görüş ayrılıkları yüzünden ayrı düşmüş ve örgütten ayrılmıştır. Sinan örgütten ayrıldıktan sonra sakin bir hayatı tercih etmiş ve bir kitapçı dükkanı açmıştır. Ve düzenli olarak Hurufat adında bir dergi yayınlamaya başlamıştır. Sedat bir yolunu bularak Sinan ile iletişime geçmiştir. Sedat’ın planladığı saldırıda Fahri’ye yardım eden kişinin Cuma olduğunu öğrenir. Sedat’ın Sinan’dan öğrendiği bir diğer konusu ise Mine’nin hamile olduğudur.

Sis ve Gece kitap özeti

Mine’nin kürtaj için gittiği hastanede ona yardım eden kişinin Gülizar adında bir kadın olduğunu ve Gülizar Hemşire’nin örgütün eski bir üyesi olduğunu da öğrenmiştir. Sinan’a göre çocuk Fahri’dendir. Mine kürtaj sırasında ölmüş olabilir ve olay örtbas edilmiş olabilirdir. Sedat Gülizar Hemşire’nin çalıştığı yere giderek Sedat’ın gözlemci olarak katıldığı birinin operasyonda vurulduğunu öğrenmiştir. Vurulan kişi pek bir hasar almamış ve hızlıca olay yerinden uzaklaşmıştır. Vurulan kişi Mine olabilir. Hikaye ilginç bir şekilde bu olay örgüsü ile devam etmektedir. Ahmet Ümit yine harika bir polisiye roman ile psikolojik gerilimleri birleştirerek okuyucularını serüvenden serüvene sürüklemeyi başarmıştır. Aşık bir adamın mesleğine rağmen ve soruşturmalar arasında sevgilisine ulaşma çabalarına şahit olacak ve yasa dışı örgütlenmelerin içlerinde yaşanan fikir ayrılıklarına tanık olacaksınız. Bilinmeyeni ve merak edileni ortaya çıkarmayı seven yazar yine müthiş bir bilgi bombası ile okurlarının karşısına çıkmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.