Kitapozeti.Net

Sol Ayağım Kitap Özeti – Christy Brown

16.04.2019
77

Kitap Özeti, Yazar ’un gerçek hayat hikâyesini anlattığı eser bir otobiyografi kitabıdır. Yazarın gerçek hayatından kesitlere yer verdiği 16 bölümden oluşuyor. Sizde hayata daha olumlu ve mücadeleci bir bakış açısı uyandıracak eser kişisel gelişim için bile okunabilir. Hayaller sizin için daha erişilebilir ve daha az korkutucu gelecektir.

Sol Ayağım Kitap Özeti

Beyin felci olarak doğan ve doktorlar tarafından fazla yaşamayacağı düşünülen Christy zorlu bir çocuk geçirmiştir. Fakat farklı bir çocuk olduğu annesi tarafından keşfedilmiştir.  Doktorların ne düşündüğünü umursamadan çocuğuna olan umudunu asla kaybetmemiştir. Christy Brown bir süre hiç hareket etmeden çevresini gözlemleyerek hayatına devam etmiştir. Bir gün kız kardeşi ödevini yaparken tebeşiri tutup sol ayağıyla tahtaya bir şeyler çizmeye başlıyor. Bu durumda annesi dâhil herkes büyük bir şok yaşarlar. Daha sonra annesi Christy’e harfleri öğretmeye karar verir. İlk olarak sol ayağıyla A harfi çizer. Kitabın diğer bölümlerinde yazarın bütün harfleri öğrenmesi anlatılıyor. Sol ayağını kullanarak yazı yazması ve bir şeyler çizmesi onun hayatında bir dönüm noktası haline geliyor. Brown artık öğrenmenin tadına varmıştır ve daha fazlasını öğrenmek ister. Kelimeleri öğrenmek için can atar. Bir gün annesini yanına çağırır ve ona ilk kelimesini gösterir. Bu kelime ‘ANNE ’dir.

Sol Ayağım Özet

Hayatını tamamen sol ayağına bağlı olarak sürdüren Christy bu şekilde yaşamaya devam eder. Oyuncak bebek arabası sayesinde kardeşleri ile her yere gidebiliyor ve hayatın tadını kendince çıkarmaktadır. Bir süre sonra annesi ona yeni bir araba alır ve Christy büyüdükçe çevresine olanlara karşı daha duyarlı bir hale gelmiştir. Bir gün aynada kendi görüntüsünü görür ve gördüğü görüntü onun pek hoşuna gitmez. Kendini eve kapatır ve dışarı çıkmak istemez. Bir süre de resim yapmaya ilgi duymaya başlayan Chris tekrar hayata tutunmaya başlamıştır fakat bu durum sanıldığı kadar uzun sürmez ve tekrar içine kapanır. Durumundan iyice şikâyetçi olmaya başlayan Chris durumu için düşünülen tedavi yöntemlerini kullanmaya başlar.

Fransa’da bir doktor bulurlar ve fizik tedaviye başlarlar. Fakat Doktor Chris’in hayatla olan tek bağı olan sol ayağını kullanmasını istemez. İstemeyerek de olsa Chris bu durumu kabul eder ve tedavi başlar. Yalnız bir sorunları vardır tedavi için evleri çok küçüktür. İmdadına yine annesi yetişir ve zar zor biriktirdiği paralar ile evin arka bahçesine Chris için bir ev inşaa eder.  Tedavi sürerken ödevlerini yapmakta zorluk çeken kardeşine yardım eden Chris söylediği cümleleri yazmasını ister. Bu şekilde kitap yazmaya karar verir. Tedavisini sürdüren Doktor Christy için bir yardım gecesi düzenler ve kitabının ilk bölümünü geceye katılanların önünde okur. Bu durum karşısında herkes duygulanır çünkü ölmesi beklenen bir çocuk büyümüş hem başarılı bir yazar hem de ressam olmuştur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.