Günter Grass tarafından yazılan kitap özeti yazarın ölmeden önce en son yazdığı eser olarak dikkat çekiyor. Günter Grass Polonya da dünyaya geldi ve Almanya’da 87 yaşında hayatını kaybetti. Dünyanın en iyi yazarları arasında sayılan Grass, 1959 yılında yayımlanan “Teneke Trampet” adlı romanıyla dünya çapında büyük yankı uyandırdı. “Kedi ve Fare”, “ Köpek Yılları” yazarın en çok ses getiren eserleri arasında yer aldı. Yazarlık hayatına oyun yazarlığı ile başlayan Grass, Teneke Trampet ile roman yazmaya başladı.

Sonluluk Üzerine Kitap Özeti

İkinci Dünya Savaşı’nda SS üniforması giyen Grass yazarlık hayatında SS geçmişinin handikaplarını yaşadı. Tenekd Trampet, yazarın roman kahramanı Oskar’ın gözü ile dünya savaşı günlerini anlatıyor. Grass savaş sırasında Sovyetlere esir düşmüş ve esaret anılarını bu kitap ile paylaşmıştır. Grass 1999 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazanmıştır. 2015 tarihinde ise Almanya’da bir hastanede yaşama veda etmiştir. Yazarın sonluluk üzerine kitap özeti yazdığı son kitap olmuştur.

Grass 87 yıllık ömrüne çok fazla şey sığdırmış bir yazardır. Savaşa katılmış, esir düşmüş ve yaralanana kadar savaşın içinde yer almıştır. Teneke Trampet büyük başarısını savaşın içinden gelen birisi tarafından yazılmasına borçludur. Bir SS olması daha sonra bu konuda insanlar tarafından yargılanmasına da yol açmıştır. Buna rağmen dünyanın en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilmiştir. Sovyet Ordusuna esir düştüğü dönem ve genel olarak savaş atmosferi Teneke Trampet kitabı ile çok güzel ifade edilmiştir. Yazılarındaki sadelik ve samimi anlatımı okurlar tarafından çok tercih edilen bir yazar olmasını sağlamıştır. Yazarın son eseri olan sonluluk üzerine kitap özeti hayatının raporu gibidir.

Tüm yaşadıklarını ve yaşadıklarının kendisi üzerinde bıraktığı izlerin bir muhasebesini yapmıştır. 87 yaşında, ömrünün son yıllarında yazdığı bu kitap hayat ve vicdan muhasebesidir. Ölümün çok yaklaştığının bilincinde olarak yaşadıklarını ve hissettiklerini kağıda dökmüştür. Kitabı ölmeden kısa bir sıra önce tamamlamıştır ve geriye çok güzel bir son hatıra bırakmıştır. İnsan sonunun geldiğinin bilincinde olduğunda düşünceleri ne yöne kayar ve ölümü nasıl kabullenir bunu anlamak için son eserini okumak gerekir. Günter Grass dünya çapında büyük bir yazar olarak edebiyat dünyasına adını yazdırmıştır. Akıcı anlatımı kitaplarını çok okunur kılmıştır.

Hayatın umut üzerine kurulu olduğunu ve insanın umut taşıyarak her bitişten sonra yeni bir başlangıca adım atacağını anlatır. Bir yazar olarak geniş bir hayal gücüne sahip olan Grass, ormanlardan çok etkilendiğini zira ormanlara bakınca kendi hayal gücünün ne kadar sınırlı olduğunu fark ettiğini söylemektedir. İnsanların yaşanan sorunlardan başkalarını sorumlu tutmalarına değinir ve suçu topluluklara atmanın en kolay yol olduğunu söyler. İnsanların olaylar karşısında susarak tepki vermelerini ya sorumluluktan kaçmak için susarlar ya da birileri tarafından susturulurlar olarak izah eder.