Kitapozeti.Net

Sultanı Öldürmek Kitap Özeti – Ahmet Ümit

26.07.2018
63

Türk polisiye ve gerilim kitaplarının ustası Ahmet Ümiteşsiz dili ve anlatımıyla okuyucuyu kendine çekmeyi başararak eserlerinin hem akıcı hem de sürekliliğini korumayı başarmıştır. Kitaplarında genellikle cinayet, aşk v gerilimi birlikte izleyen yazar, okurlarının damağında enfes tatlar bırakan eserleri ile hala da eserlerine devam etmektedir. 2012 yılında yayınlanan eseri ile de bu serilerine devam etmiştir.

Sultanı Öldürmek Kitap Özeti

Merhaba Müştak” diyen sesini daha ilk hecesinden duyduğumda tanımıştım onu. Nüzhet ’ti o, yirmi bir sene önce beni terk eden kadındı. Beni terk ederken yazdığı o veda mektubunu saymazsak, yıllardır tek satır yazmayan, bir kere telefonla aramayan, kapımı çalmayan, kuru bir selamını esirgeyen büyük aşkım… Kalbimin ve hayatımın sultanı. Sanki bunlar hiç yaşanmamış gibi şimdi “ Merhaba Müştak” diyordu, telefonun öteki ucunda. Üstelik neşe içinde yüzen bir sesle. Ne bir mahcubiyet duyuyor ne bir sıkıntı.

Yirmi bir yıl önce bitmiş ama acısı hala bitmemiş bir aşk hikayesi ile esrarengiz bir cinayetin kesişimi olan harika bir aşk ve bekleyiş hikayesi. Kahramanız kendini o kadar çok benimsetiyor ki okuyucuya kitap bitince hala Müştak ne yapıyor diye düşünmekten alamıyorsunuz kendinizi. Müştak Psikolojik bir rahatsızlık olan “ Psikolojik füg” adında bir hastalıkla müzdarip ve ara ara bu hastalığın krizlerine yakalanıyor. Bu kriz esnasında asla bir şey hatırlamıyor. Belki normal olağan hayatına devam ediyor, belki uyuyor, belki de… Kim bilir?

Sultanı Öldürmek kitap özeti

Yine bir kriz gününden sonra ayıldıktan sonra kendini evinde ayılmış olarak bulmuştur. Kapımı açık ve eski sevgili bir mektup açacağıyla öldürülmüş haldedir. Peki, katil kim? Kriz asnasında kendini kaybeden Müştak Serhazin mi? Yoksa Nüzhet’in Fatih Sultan Mehmed’le ilgili paylaşımlarını çekemeyen rakipleri mi? Dünya çapında ve Amerika’da oldukça tanınmış bir tarih profesörü olan Nüzhet son zamanlarda Fatih Sultan Mehmed’le ilgili oldukça kıymetli ve gizli araştırmalar yapmıştır. Ve rakipleri bu araştırmaları öğrenmek için çeşitli yollar denemişlerdir. Proje o kadar gizli ki ne asistanı Akın ne de tarih hocası Tahir Hakkı bilmekte.

Ahmet Ümit hikayelerinde katili o kadar güzel kamufle ediyor ki bazen okurken siz bile kendinizi katil sanabiliyorsunuz. Son dönemlerin en iyi kalemi olan yazar eserlerinde polisiye ve gerilimi harmanlayarak okuyucuya keyifli vakitler geçirmelerini sağlıyor.

Sultanı Öldürmek kitap özeti Aynı zamanda damakta o muhteşem tarih tadı ve bilinmeyen tarihi hikayeler arasında kendinizi zaman makinesindeymiş gibi hissine kapılabilirsiniz. Hemen katili belirlemeyin zira tahmin ettiğiniz kişi ya da kişiler dışında bir isimle karşılaşabilir ve inanılmaz olay örgüsü karşısında kendinizi kaybedebilirsiniz. Ya hiç tahmin etmediğiniz kişi çıkan ya da acaba dediğiniz kişi olan katil ve gerekçeleri tamamen mantıklı açıklamalar ile tatminlik duygusu vermekte. Şimdiden iyi okumalar..

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.