Kitapozeti.Net

Thomas Alva Edison Kimdir? Kısaca Biyografi

01.10.2019
2

Thomas Alva Edison, 11 Şubat 1847’de Ohio, Milan’da doğdu. Mütevazı bir ailenin en küçük oğlu, eğitiminin çoğunu annesinden ve kendisinden aldı. On iki yaşındayken okulu iyi terk etti. İlk işi Grand Trunk Demiryolunda bir “şeker kasabası” idi. On beş yaşlarında bir telgraf operatörünün çırağıydı ve önümüzdeki altı yıl boyunca telgraf ofislerinde çalışarak Orta Batı’da dolaştı. 1868 baharında, ilk başarısız başarısız icadı olan bir oy kaydedici oluşturduğu Boston’a indi.

Edison’un icatlar için ilk sözleşmeleri New York’ta Altın ve Hisse Senedi Şirketi ile yapıldı. Bu buluş sözleşmelerinden aldığı parayla, 1870’lerin başında Newark’ta birkaç telgraf imalatçısı işletti. Bu işletmeleri işletirken, dörtlü telgrafı olan icatlarından biriyle yapılan patent savaşına karışmıştı. Savaş tamamlandığında, Western Union ile yeni bir sözleşme yaptı. Bu sermayeyi 1876’da New Jersey’deki Menlo Park’ta bir araştırma laboratuvarı kurmak için kullandı.

Menlo Park tesisinde, Edison birçok önemli icat geliştirdi. Alexander Graham Bell’in telefonunda (1877–8) gelişti ve buluşla ilgili bir dizi mahkeme savaşına gömüldü. (Bell bu savaşların muzafferiydi.) Ayrıca fonografı orada icat etti. Cihaz, 19 Şubat 1878’de patentini aldı. En ünlü buluşu olan elektrik ampulü, 1878–9 yıllarında, 1879 Ekim’inde gerçekleşen, Edison’un kömürleşmiş iplik filamentini kullanmasıyla ortaya çıktı. Merkezi elektrik santralleri ile tüm elektrik sistemlerinin geliştirilmesi için ampul.

Elektrik ışık sisteminin geliştirilmesinden sonra, Edison başka bir mucit olan Joseph Swan ile patent savaşları verdi ve George Westinghouse ile pazar savaşlarına girdi. Westinghouse, Edison’un düşük voltajlı DC sistemiyle rekabet etmek için yüksek voltajlı bir sistemi, AC sistemi icat etmişti. Sonunda, Westinghouse’ın sistemi pazarda zafer kazandı.

Edison, 1886’da West Orange, New Jersey’de yeni bir tesis inşa etti. Tesisin yeni odağı icattan ziyade üretimdi. Yine de, Kinetoscope (1893’te bir sinema kamerası), diktatör ve akümülatör (1909) dahil olmak üzere Batı Turuncu tesisinde önemli icatlar yapıldı. İlk sinema filmi endüstrisinin gelişiminde kilit bir oyuncuydu. Ek olarak, Edison, 1890’larda cevher frezelemeyi karlı bir girişime dönüştürme girişimi gibi başarısızlıklar yaşadı.

1911’de Edison’un tüm işletmeleri Thomas Edison, Inc.’e dahil edildi. Edison, ailesiyle ve arkadaşı Henry Ford ile evde daha fazla zaman geçirmeye başladı. 18 Ekim 1931’de öldü.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.