Kitapozeti.Net

Tomris’çe Kitap Özeti – Nazan Arısoy

15.12.2017
56

’çe Nazan Arısoy’un kaleme aldığı müthiş bir yazarlık göstergesi olmuştur. Yazar aslında Tomris’in hissettiklerine Tomris’çe diyerek tercüman olmuştur. Tomris, aşkları ile anılan edebi bir karakterdir. Fakat daha çok edebi karakteri ile değil edebi karakterlerin aşkları ile gündeme gelmektedir. Üç büyük şair dev aşkı olarak edebiyat dünyasına adını yazdırmayı başarmıştır. Cemal Süreyya, Turgut Uyar ve Edip Cansever için Tomris, yazılması gereken bir şiirdir ve yazarların tüm şiirlerinde bu etkiyi görmekteyiz. Tomris’çe kitap özeti aslında bu şairlerin aşklarını değiş Tomris Uyar’ın şairlerin aşklarına bakış açısını ele almaktadır.

Tomris’çe Kitap Özeti

Tomris’çe kitap özeti Tomris’in hayatının anlatımı ile başlamaktadır. Tomris çok başarılı bir edebi hayata sahiptir ve genellikle hikâyeler yazmaktadır. Kalemi oldukça güçlüdür. Bir gün bir şair toplantısında Cemal Süreyya ile karşılaşır ve Süreyya Tomris’in bakışlarına âşık olur. Tomris’te bambaşka bir şey vardır. Tomris, Cemal Süreyya’nın bu aşkına cevap vermez ve arkadaş olarak mektuplarına cevap verir. Hatta bu aşkın imkânsızlığını Turgut Uyar ile evlenerek gösterir. Turgut Uyar ile aşk evliliği yapan Tomris, adeta Uyar’ın şairliğinin en ustaca şiirlerinin yazılmasında ilham kaynağı olmuştur. Fakat Tomris özgür ruhlu bir kadındır ve zaman içerisinde bu evlilik bitme noktasına kadar gelir. Fakat Tomris eşini sevmektedir. Onun için evlilik bir hapishane gibi olsa da sevgisinden dolayı bu hapishanede hapis olmaya katlanır. Ta ki Turgut Uyar hayata gözlerini yumana dek. Bu gidişin arkasında Turgut Uyar’ın en kadim dostu Edip Cansever kalır. Tomris Uyar’ın en kötü anlarında yanında olması ile Edip’in Tomris’ e âşık olduğu söylentileri yayılmaya başlar. Aslında bu söylentilerin gerçeklik değeri yoktur fakat edebiyat tarihimiz de de yer edinmeyi başarmıştır. Tomris’çe kitap özeti aslında bir kadının anlaşılmayan iç dünyasını ele almaktadır. Bu karakter edebiyat tarihinin satırlarına adını aşkları ile yazdırmış bir kadın dahi olsa hiçbir zaman anlaşılmayı başaramamıştır.

Tomris Uyar’ın İç Dünyası

Tomris Uyar, oldukça duygusal ve sessiz bir kadındır. Yazdığı edebi hikâyeler ile sesini duyurmayı başaramamış fakat oldukça güçlü bir kalemdir. Tomris, özgür ruhlu bir kadındır ve hayatı boyunca kadını savunmuştur. Anlaşılmazı zor bir karaktere sahip de değildir aslında. Ama onun bu özgür ruhu birçok şeye rağmen Turgut Uyar’da hapsolmuştur. Tomris’çe kitap özeti aslında bir kadının iç dünyasının nasıl da anlaşılamadığını ve giderek bu dünyanın yok olmaya başladığını anlatır. Uzaktan bakınca herkesin âşık olduğu bu kadın aslında ne istemektedir? Kimsenin anlamak için çabalamadığı bir kadın ve onun edebi kişiliğinin aşkları altında ezilişinin hikâyesidir Tomris’çe. Bu yönden de Nazan Arısoy’un ustalıkla kaleme aldığı bir kitap olup, belki de Tomris’in anlaşılmasını sağlayacak nitelikte bir eser ortaya çıkmıştır. Okurları da bu kitap ile Tomris’i daha yakından tanımaya başlayacaklardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.