Kitapozeti.Net

Toprak Ana Kitap Özeti – Cengiz Aytmatov

27.07.2018
65

Cengiz Aytmatov eseri olan hayatı acılarla mücadelelerle geçmiş bir kadının öyküsünü anlatmaktadır. Toprak ana kitap özeti Tolganay çok sevdiği tarlasıyla dertleşir sanki bir insanmış gibi onunla dertleşirken başlar roman. Çocukluğunda neşe ile oyunlar oynadığı toprak onun geçimini sağlamak için bir ekmek kapısı haline gelmiştir. Dedesinin borçlarından dolayı toprağı ekip biçtikleri topraktan para kazanmaya başlamışlardır. Aradan zaman geçer ve Tolganay kendisi gibi toprak işçisi olan Suvankul’ a âşık olur. Evlenirler ve üç çocukları olur. Hayatlarını toprakla kazanmaya devam ederler ve traktör sürmeyi öğrenen Suvankul köye ilk traktörü getirenler arasındadır. Aradan yıllar geçer ve çocukları büyür. Kasım babası gibi toprakla uğraşır ve biçerdöver sürücüsü olur. Maysalbek öğretmen olmak için köy okulunu bitirip şehre gider.

Toprak ana kitap özeti En küçükleri Caynak ise Gençlik Kolları Kulübünün başkanı olur. Aradan yine yıllar geçer ve Kasım evlenir. Eve gelin gelir. Tolganay ve ev halkı bu durumdan oldukça memnun olmuştur. Tolganay, Suvankul, Kasım ve gelinleri Aliman hep birlikte tarlada çalışır mutlu mesut yaşarlar. Her şey yolunda giderken bir gün tarlaya bir Rus askeri gelir ve savaş çıktığı haberini verir.  Köydeki erkekler birer birer askere çağrılır ve Kasım’da onlar arasındadır. Bu durum karşısında çok üzülen Tolganay elden bir şey gelmeyeceğini bilerek oğlunu askere yollar. Kasım’dan sonra Maysalbek’te askere çağrılır. Savaş gün geçtikçe şiddetlenmektedir ve Suvankul’da askere çağrılır. O günden sonra ailenin yönetimi Tolganay’a kalmıştır.

Toprak ana kitap özeti

Küçük oğlu Caynak ara ara eğitime çağrılmış fakat askerlik çağrısı almamıştır. Bir gün annesine eğitime gittiğini söyleyerek cepheye gider. Niyeti annesini üzmemektir. Tolganay bir gün oğlu Kasım ve kocası Suvankul ’un şehit olduğu haberini alır ve yıkılır. Fakat elden gelen bir şey yoktur ve hayatlarına devam etmek zorundadırlar. Kızı gibi sevdiği gelini Aliman ile baş başa vererek işlerin üstesinden gelmeye çalışmışlardır. Tam her şey tekrar yoluna girdi diye düşünürken ortanca oğlu Maysalbek ’inde şehit olduğu haberini alır.

Küçük oğlu Caynak ’tan da haber alamayınca onunda şehit olduğunu düşünerek kahrolur. Şimdi gelini Aliman ile yapayalnız kalmışlardır. Savaşın izleri yavaş yavaş silinmeye başladığı zamanlarda gelininin evlenmesi gerektiğini düşünür. Çünkü cepheden dönen erkekler tekrar tarlalarda çalışmaya başlamışlardır. Aliman evlenmek istemediğini söyler ve birlikte yaşamaya devam ederler. Bir çoban Aliman’ı hamile bırakır ve Aliman bunu Tolganay’dan gizler. Aradan geçen aylardan sonra gelinini ahırda doğum sancısı çekerken bulan Tolganay onu hastaneye yetiştirmeye çalışır fakat zavallı kadın yolda doğum yaparken hayatını kaybeder. Tolganay adını Canbolat koyduğu torunu ile hayat mücadelesi vermeye devam eder ve büyük zorluklar içinde torununu büyütür. Cengiz Aytmatov’un bu muhteşem eserini okurken gözyaşlarınıza hâkim olamayacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.