kitabı oldukça ünlü kitaplardan olup, popüler kitaplar arasında uzun süredir yerini korumaktadır. Uçurtma avcısı gerek konusu ile gerekse yazım biçimi ile oldukça akıcı bir dil ile yazılmış olup, bir çırpıda bitirmek isteyeceğiniz bir kitap türüdür. Bunun için konuya genel olarak hakim olmanız açısında sizlere Uçurtma avcısı kitap özetini paylaşacağız. Hikayede yer alan kahramanlar Emir, Hasan arasında olan bağdan bahsedilmektedir.

Uçurtma Avcısı Özeti

Kabil’de yaşamlarını sürdürmekte olan zengin bir ailenin çocuğu Emir ve yanlarında yardımcılarının oğlu olan Hasan ile birlikte büyümektedirler. Hasan ve Emir aynı zaman da sütkardeş olup, oldukça iyi anlaşmaktadırlar. Çevrede ki insanlar Hasan’ın bir hazara çocuğu olduğu için hiç sevmezler. Kabil’de geleneksel olarak düzenlenmekte olan bir uçurtma yarışları vardır. Bu yarışmaya Emir ve Hasan katılmıştır. Hasan uçurtma konusunda oldukça başarılı olup, son ikiye kalmışlardır. Emir son ikiye kaldıkları için uçurtmayı koparır ve Hasan yakalamak için Emir’e söz verir. Bunun üzerine koşmaya başlar. Son hızı ile koşarken dönmeyince Emir endişelenir ve Hasan’ın peşinden gider.

Hasan Assef tarafından sıkıştırılarak Hasan’dan uçurtmayı ister. Bu sırada Hasan vermem diyerek Assef’ten kurtulmak ister. Bu sırada Emir gizlenerek olanlara şahit olmaktadır. Hasan’ın uçurtmayı vermemesi ve Emir Ağa’ya söz verdim diyerek gitmek istemesine Assef oldukça sinirlenmiştir. Bunun için sana hayatında unutmayacağın bir şey yapacağım der ve Hasan’ı önce döverek sonra tecavüz eder. Emir olanlara şahit olsa da oradan kaçar. Gördüklerini de kimseye söylemeden, sürekli Hasan’dan kaçarak hareket eder. Onun yüzüne bakmaya cesaret edemeyen Emir sonunda babasına onların gitmesini ister. Babası bu duruma şiddetle karşı gelir. Fakat kısa süre sonunda Kabil’de savaşın başlaması sonucunda babası ile birlikte ülkeyi terk eden Emir, Amerika’nın California’ya yerleşirler. Emir yaşanılanları unutmasa da yaşamına devam etmektedir.

Yıllar ayları kovalarken Emir büyür ve iyi bir yazar olur. Aynı zaman da Emir Süreyya isimli bir bayan ile evlenir. Evlendikten kısa süre sonun da Emir babasını kaybeder. Bu durumun üzerinden fazla zaman geçmeden bir telefon alır ve Hasan’ın başının dertte olduğunu duyar. Buna kayıtsız kalamayan Emir hemen yola çıkar ve Pakistan’a gider. Pakistan’da başına geleceklerden ve öğreneceklerinden habersiz yola çıkan Emir, Hasan’ın aslında gerçekten kardeşi olduğunu öğrenir. Bunun üzerine şaşıran Emir aynı zaman da Hasan’ın da vefat ettiğini öğrendikten sonra Sohrab isminde bir çocuğunun olduğunu da öğrenir. Bu çocuğun ise Kabil’de bir yetimhanede kaldığını öğrendikten sonra hemen Kabil’e Sohrab’ı almak için yola çıkar. Sohrab’ın Assef’in yanında köle olduğunu öğrenmesi üzerine tek başına Sohrab’ı kurtarmak için yanlarına gider. Assef Emir’e saldırarak bunun mümkün olmadığını söylerken Sohab duruma müdahale eder ve sapanı ile Assef’i gözünden vurur ve oradan kaçarlar.

Uçurtma Avcısı kitap özeti konu olarak Hasan ve Emir’in hikayelerini ele almış olup, kitabın ayrıntılı bir şekilde okumanızı ve bu şekilde kitap hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

Arama Terimleri: ucurtma avcisi kitap özeti