Kitapozeti.Net

Uğultulu Tepeler Kitap Özeti – Emily Bronte

14.08.2018
71

Emily Bronte üç kız kardeşin ortanca olanıdır 30 yıllık yaşamından sonra 1 yıl kalan tek romanı olan eserini yazmıştır. Başta takma isim verilen kitaba Emilyinin ölümü ardından kardeşi Charlotte tarafından Emily’nin ismiyle tekrar yayımlatılmıştır. Kitabında çocukluğundaki boğucu sıkıcı yöreyi anlatan günümüzde bile başarılı bulunan bir eser ortaya koymuştur. Emilyinin aşkı en güzel ifadeyle anlatan kitap aşk romanıdır. Uğultulu tepeler kitap özeti,  evin sahibi olan Bay Earshaw Liverpool’dan dönerken yanında 6 yaşındaki çingene bir çocukla eve döner.

Biri kızı bir erkek olan iki çocuğuyla yaşayan Earshaw Heatchchliif ismini koyduğu bu çocuğu oğlu gibi büyütmeye başlar. Ne kadar oğlu sevmese de çocuğu kendisi çok sevmiş hatta ona karşı bir zaafı olmaya başlamıştır. catherine isminde kızı olan Earshaw Heatchliifle birbirlerine aşık olurlar. Oğlu Hindley babalarının ölümünden sonra Heatchliif’e kötü davranıp ona uşak muamelesi yapmaya başlar. Kız onun gibi birisiyle eğer evlenirse küçük duruma düşeceğini düşünür ve bunu n dadılarına söylerken Heatchliif bunu duyar ve arkasına bakmadan koşmaya başlar. Heatchliif seneler sonra kültürlü zengin itibar sahibi olan bir beyefendi olur. bu sırada catherine çoktan Egdar’da evlenmiş Vegrange’e taşınmıştır. Bunu duyan Heatchliif intikam almak ister her iki aileden de. Ve Edgar’dın kız kardeşi Isabellayı kandırıp evlenir ve ona acılar çektirir. Üstelik Isabella da yeni doğum yapmıştır ama tüm bu acılara üzüntüye dayanmayan Isabella oğluyla birlikte güneye kaçarlar. Bir şekilde uğultulu tepeler evine taşınan Heatchliif Hindley’le birlikte yaşamaya başlar.

Hindley öldükten sonra oğlunun velayetini üstüne alır ve onu kötü bir şekilde yetiştirir. Catherine kızını doğurduktan kısa bir süre sonra ölür ve kızı inanılmaz derece de annesine benzediği için babası Egdar kızına annesinin ismini verir. Kızıyla kendini avutmaya çalışan Edgar kızını en iyi şekilde yetiştirmeye çalışır. Isabella catrenin ölümünden biraz zaman sonra vefat eder. Ölümünden önce abisinin oğlu lintona bakmasını istemiştir Edgar yeğenini hemen yanına alır. Oğlan çok cılız ve hastalıklı bir çocuktur. Babası Heatchliif derhal oğlunun yanına alır ve uğultulu tepelerdeki eve götürür. Egdar tatsızlık olmasın diye bu duruma ses çıkarmamıştır ve götürmesine izin verir. haetchiilin amacı oğlunu büyütüp catherine evlendirip Edgar ölünce bütün mirasa konmaktır ve bunu başarır da. Catherin için uğultulu tepelerdeki evde büyük ızdırap beklemektedir..

Uğultulu Tepeler Kitap Özeti

Emily’nin kaleminden ele alınan Uğultulu tepeler kitabında o dönemlerde çok tepki görmüş olsa da şuan günümüzde İngiliz edebiyatından olan klasikler arasında yer almıştır. Ve dikkat çeken kısmında kitabın aslında karakterlerin hayal ürünü olmadığı Emilyinin kendi etrafındaki insanları yansıttığıdır. Sanırım bu yüzden o dönemler de bu kadar tepki almıştır diye düşünüyorum. Yine de tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz bir başyapıt.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.