Kitapozeti.Net

Ustam ve Ben Kitap Özeti – Elif Şafak

15.12.2017
49

, Elif Şafak’ın çok satan eserlerinden biridir. Çok satmasına rağmen yorumlar beklenen övgüyü karşılamamış, çoğu okur bu kitabı ile bambaşka bir Elif Şafak kurgusu gördüğü için, romanın hikâyesi belli bir yerden sonra beğenilmemiştir. Ustam ve Ben Mimar Sinan ve onun çıraklarını konu almaktadır. Hayatın bir insanı çabaladığı sürece bambaşka bir yere götürebileceğini ele alan ve oldukça farklı kurgulanmış, acaba bu hikâye gerçek mi diyeceğiniz bir eserdir. Üslup olarak Elif Şafak’ın her zamanki hikâyeleri birleştiren anlatımına bu kitapta da şahit oluyoruz. Ustam ve Ben kitap özeti Beyaz bir filin Hindistan’dan ülkemize geliş ve getiriş hikâyesidir. Hindistan da yaşayan bir beyaz filin ülkemize gelişi ve bu fil için gelen bir filbazın hikâyesini konu alan kitap, oldukça güzel konulara da değinmiştir. 16. Yüzyıldaki Osmanlı dönemini, Ayasofya’yı, döneme ait sokakları, insan kültürlerini ele alması ile de oldukça farklı bir tat ile okuyacağınız bir kitaptır.

Ustam ve Ben Kitap Özeti

Ustam ve Ben kitap içeriği oldukça farklı konuların ele alınması ile okurlarını alıp götüren bir hikâyedir. Hikâye Hindistan’ın Şah’ının Kanuni Sultan Süleyman’a beyaz bir fil hediye göndermesi ile başlar. Çota, yani beyaz fil Cihan isimli Hint bir çocuğun bakıcılığındadır ve çocuk filden ayrılmak istemediğinden dolayı gizlice Çota ile beraber Osmanlı İmparatorluğu’na doğru yola çıkar. Filbaz padişahın hayvanat bahçesine konulan Çota ’ya bakıcılık yapmaya devam eder ve bu sırada Mimar Sinan ile tanışır. Mimar Sinan’a kısa sürede çırak olan Cihan oldukça başarılı bir öğrencidir ve Mimar Sinan’ın eserlerine de kendisine de giderek hayran olmaya başlar.

Mimar Sinan için çırakları oldukça önemlidir, Cihan aralarında en yeteneklisidir ve ona işinin inceliklerini öğretmeye başlar. Cihan oldukça heveslidir, Çota’dan arta kalan zamanını sürekli Mimar Sinan ile geçirir ve onun yaptığı eserleri görebilmek için onun ile birlikte seyahatlere başlar. Mimar Sinan zaman içerisinde Cihan’ı evinde de misafir etmeye başlar. Bu kitapta Mimar Sinan ile Mihrimah’ın aşkı da konu edilmiştir. Bu yönden de pek çok okurun dikkatini çeken bir kitap olmuştur. Ustam ve Ben kitap özeti olarak Mimar Sinan ve onun Filbaz çırağının hikâyeleri konu edilmektedir. Tabi bu hikâyeler anlatılırken, dönemin kültürel yapısına ve sıkıntılarına da değinilmiştir.

Kitaba Okurların Bakış Açısı

Elif Şafak’ın bu farklı kurgusu okurlar tarafından beğenilmiştir fakat kitabın bitimi pek te beklenildiği gibi olmadığından dolayı çoğu okur tarafından değerlendirilirken beklentileri karşılamadığı söylenmektedir. Elif Şafak’ın her kitabında görülen üslup bu kitabında da yer almaktadır. Bu yüzden de kitap oldukça akıcı ve heyecan vericidir. Konu itibari ile de oldukça farklı bir içeriğe sahip olduğundan dolayı başta pek çok okurun dikkatini çekmeyi başaran bir kitaptır. Ustam ve Ben kitap özeti için başarılı bir kitap diyebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.