Namık Kemal’in kaleme aldığı müthiş bir kitap. Bulgaristan da yer alan Silistre’de geçen roman, bir savaşın izlerini taşımaktadır. 1388 yılında Türk kuşatması ile ele geçirilen Silistre Kırım savaşı sırasında Ruslar tarafından kuşatılmıştır. Türkler kırk gün boyunca Silistre kalesini kahramanca savunurlar. Bu kitapta Türk milletinin kahramanca vermiş olduğu savaş dirayetini ele almaktadır. Oldukça güzel bir kurgusu olan kitap, Namık Kemal’in üslubu ile de oldukça akıcı bir şekilde ilerlemektedir.

kitap özeti; aslında tamamen vatan sevgisini anlatmaktadır. Ayrıca savaş sırasında halkında desteği ile ortaya çıkan görüntülere de yer verilmiştir. Özellikle İslam Bey ile Zekiye Hanım’ın aşkı sizleri oldukça etkileyecektir. Uzaktan süren bir sevdadır bu. İslam Bey’in orduya gönüllü olarak katılması ile birlikte iki sevdalı birbirine uzak düşerler. Beklenmedik bir şekilde Zekiye artık bu hasrete dayanamaz ve İslam Bey’in ardından erkek kılığına girerek oda orduya gönüllü olarak katılır. Oldukça farklı bir kurgusu olan bu hikaye sizleri oldukça etkileyecektir.

Aşk ve Savaş

Vatan Yahut Silistre kitap özeti; sizlerin bambaşka bir savaş ortamına şahitlik etmenizi sağlayan bir kitaptır. İslam Bey savaş sırasında yaralanmıştır. İslam Bey’in birliklerine kadar gelmeyi başaran Zekiye bu durumu öğrenir öğrenmez İslam Bey’in bakımını üstlenir. Çok kısa bir süre sonra henüz İslam Bey iyileşmemişken, beraber Silistre kuşatmasına katılırlar. Bura da Zekiye savaş için evinden ayrılan ve yıllardır haber almadığı babası ile karşılaşır. İki sevdiği adamı da bu kuşatma sayesinde bulan Zekiye oldukça mutludur. Kırım kuşatması da başarı ile tamamlanmıştır. Kısa süre sonra Zekiye’nin babası kızını tanır ve olup bitenleri öğrenir.

Kitap sonunda Zekiye ile İslam Bey, savaştan kurtulmuş ve evlilik hayallerini gerçekleştirirler. Bu kitap aslında bir kahramanlığın başyapıtıdır. Kadınlarımızın da Kırım savaşında göstermiş oldukları yüksek performans ve cesaret örneğidir. Bir kadının sevdiği için, vatanı için neler yapabileceğini, neleri göze alacağını gösteren oldukça başarılı bir yapıttır.

kitabı ile okuyucu kitlesini bir kez daha şaşırtmayı başarmış ve usta kalemi ile oldukça sürükleyici bir romanı kaleme almıştır. Özellikle halkın sıkıntı ve dertlerini kaleme almaya çalışan yazar, bu romanı ile oldukça başarılı olmuştur. Bir kadın ve uğruna yapabileceği bir aşkın konusunun yanı sıra Kırım savaşındaki tüm gerçekleri de şeffaf bir şekilde anlatımda bulunan yazar, sizlere hem acıyı, hem aşkı anlatarak hem de savaşın tozlu yüzünü silerek bir kez daha aydınlanmanızı sağlıyor. Vatan Yahut Silistre kitap özeti ile değil kitabın kendisini okuyarak, içinde kaybolacağınız bir hikayeyi sizlere sunuyor. Namık Kemal bu eseri ile oldukça övgü almış ve adını halkın romancısı, şairi olarak bir kez daha duyurmayı başarmış başarılı bir kalemdir.