Kitapozeti.Net

Veronika Ölmek İstiyor Kitap Özeti – Paulo Coelho

28.02.2018
38

Veronika genç, güzel ve oldukça dikkat çeken bir kadındır. Ailesi ve arkadaşları tarafından oldukça sevilmektedir. Fakat Veronika asla hayatından memnun olmuyor ve sık sık ölümü düşünmektir. Bu düşünceyi uzun zaman kabul etmeyi reddetse de bir gece düşünür ve durumunu kabullenmeye karar verir. Çevresindeki insanların ilgisi ve sevgisi Veronikayı bu düşüncesinden vazgeçirememiştir. Ve bir gece Slovenya’nın Ljubljana kentindeki evinde intihar eder. Güzel bir banyo yapar dişlerini fırçalar ve beş kutu ilacı belki fikrim değişir umuduyla tek tek içmeye başlar.

Veronika Ölmek İstiyor kitap özeti Fakat fikri değişmez tüm hapları içmiştir. Ölümünü beklemeye koyulmuşken eline bir dergi alır ve kurcalamaya başlar derginin ilk cümlesi “Slovenya nedir?” Veronika bu duruma oldukça sinirlenmiştir ve bir kağıt kalem alarak intihar sebebinin bu cümle olduğunu yazmıştır. Bilincinin kapanması oldukça zaman almıştır. Gözlerini açtığında kendini bir hastanede bulur. Ve tekrar komaya girer.

Tekrar uyandığında kendini yine hastanede bulan Veronika bun kez geldiği hastanenin Vilette Akıl Hastanesi olduğunu anlar. Hastanenin doktoru İgor Veronika ’ya bir hafta içinde öleceğini söyler. Veronika o gece kendisiyle aynı yatakhanede kalan Zedka adında bir kadınla tanışır, kadın ona son haftasını deliler hastanesinde değil dışarda geçirmesi gerektiğini söyler ve dışarıya çıkabilmek için Viette’te kendilerine Kardeşlik Çemberi adı verilen bir gruptan birisinden yardım ister.

REKLAM ALANI

Veronika Ölmek İstiyor kitap özeti Fakat Kardeşlik Çemberi üyeleri Veronika’yla dalga geçer. Genç kızın bu duruma gururu kırılmıştır. Sonradan deli olduğu aklına gelen Veronika gruptaki yaşlı adamlardan birine tokat atar. Herkes bu duruma oldukça şaşırmıştır. Viette’te son günlerini yaşamaya başlayan Veronika yavaş yavaş yaşama isteği duymaya başlar. Ama kendini tutmaya çalışır. Bir gece çocukluğundan beri keyif aldığı piyona çalmayı özler ve gece vakti uygunsuz olsa da çok az vakti kaldığı iççin istediği şeyleri yapmak ister.

Piyona çalarken Eduardo adında şizofreni bir gençle tanışır. Genç adam oldukça yakışıklıdır. Ve birbirlerine âşık olurlar. O gece Eduardo ile oldukça keyifli vakit geçirirler ve aralarında çok kuvvetli bir bağ oluşmuştur. Yaşamının son günü gelen Veronika sabah uyandığı zaman son gününü akıl hastanesinde geçirmek istemediğini düşünür. Dışarı çıkabilmek için izin ister fakat alamaz.

Veronika Ölmek İstiyor kitap özeti Bunun üzerine Eduardo onu Viette’den kaçırır o günü oldukça eğlenerek ve pahalı restoranlarda yemek yiyerek geçirirler. Fakat restorandaki delice davranışları yüzünden para ödemeden kovulurlar. Sonra kentteki eski bir şatoya giden bir yokuşu tırmanırlar. Yokuşu tırmanırken uykuları gelir ve uyuyakalırlar. Sabah uyandığında Veronika ölmemiştir. Aslında zaten ölmeyecektir de. Dr. İgor yeni keşfettiği bir ilacı Veronika üzerinde denediğinden Veronika ‘ya yalan söylemiştir. Bu yalan Veronika ve Eduardo ’ya yaşamlarını geri vermiştir.

 

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.