Kitapozeti.Net

Yaban Kitap Özeti – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Romanımızın başkahramanı Ahmet Celal, bir paşanın oğlu olup, oldukça varlıklıdır. Ahmet Celal 1. Dünya savaşına katılır ve savaş sırasında bir kolunu kaybeder. Hikayemiz bu şekilde başlar ve Ahmet Celal’in psikolojisi kolunu kaybettikten sonra çok bozulmuştur ve hayatın artık onun için sonlandığını düşünmeye başlamıştır. Kahramanımız bu duruma katlanamaz hale gelir ve İç Anadolu da yer alan Porsuk Çayının kenarında bir köye yerleşir. Bura da hayatı sürmeye başlar. Bu sırada ülkede savaş vardır. İnsanlar yokluk çekmektedir. Ahmet Celal Kurtuluş Savaşı’nın önemini buradaki yerli halka anlatmaya çalışır fakat kimse oralı olmaz. Artık Ahmet Celal sevilmeyen bir kişilikte olmuştur, hatta pek çok düşman da edinmiştir. Olaylar ilerlemeye devam ederken köye Yunan askerleri iner ve pek çok kişi düşman tarafından öldürülür. Kahramanımız artık bu duruma dayanamaz ve Emine ile köyden kaçarlar. Bu kaçış sırasında da ikisi birden yaralanırlar fakat Emine’nin yarası daha ağırdır. Kaçacak durumda değildir. Ahmet Celal, Emine’yi ve anı defterlerini bırakarak yola koyulur. Farklı köylere doğru yolculuk yapar. Yaban kitap özeti Ahmet Celal’in bu umutsuz yolculuğunu konu alır. Kahramanımızın başı bir türlü dertten kurtulmaz. Önce kolunun tekini kaybetmiştir. Sonra düşman tarafından tekrar yaralanıp, sevdiği Emine’yi kaybeder. Artık onun için hayat bir bilinmezden ibarettir ve o bilinmezliğe doğru yolculuk etmeye başlar.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Yakup Kadri, yaban romanı ile aslında toplumun Kurtuluş savaşında yaşadığı acıları ve bu savaşın yaşattığı hezimeti anlatmaya çalışmıştır. Tüm bunları da başkahramanımız Ahmet Celal ile okuyucuların gözleri önüne sermiştir. Oldukça başarılı olan bu roman tarihimizi ve kültürümüzü de yansıttığından dolayı pek çok okura sahiptir. Yazarın sade üslubu ile oldukça kolay ve akıcı bir kitap olup bir nefeste okuyabileceğiniz türdendir. Yaban kitap özeti tarihimizde yaşanmış olan savaşları ve halkın durumunu gözler önüne sermektedir. Bu kitap ile tarihin tozlu sayfalarını aydınlatarak o dönemdeki insanların psikolojilerini anlamımızı sağlamaktadır. Mutlaka her yaştan insanın okuması gereken bir roman olup, Türk klasikleri arasında yer almaktadır. Bir insanın varlıklı hayatının bir anda tepe taklak olduğu ve savaşın getirdiği tüm olumsuz etkileri bu kitapta bulabilirsiniz.

Yaban romanını okuduktan sonra bir süre etkisinden kurtulamayacaksınızdır. Bu roman ile bir insanın psikolojik savaşına da şahit olacaksınız. Oldukça farklı bir roman olup, hikâyesi ile sizleri oldukça etkileyecektir. Yakup Kadri’nin usta kalemi ve üslubu ile sizleri oldukça etkileyecek tekrar tekrar okumak isteyeceğinizi bir romandır. Yakup Kadri Ahmet Celal karakterini içimizden biri olarak müthiş üslubu ile başarılı bir şekilde okuyucuya aktarmaktadır. Yaban kitap özeti ile mutlaka okumak için can atacağınız ve çok etkileneceğiniz bir romana şahit olacaksınız. Oldukça başarılı bir roman olan Yaban çok fazla okura da sahiptir.

REKLAM ALANI

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.