Kitapozeti.Net

Yabancı Kitap Özeti – Albert Camus

08.01.2018
36

1913-1960 yılları arasında yayınlanmış olan kitap Albert Camus’un kaleminden çıkmıştır. Oldukça beğenilen bu kitap çok fazla incelenmiştir. Günümüzde bile çok satanlar arasına giren bu kitap döneminde de oldukça beğenilmiştir. Başkahraman Meursault, aslında adı olmayan bir yabancıdır. Kitapta yer alan bir sözde “Mutluluk bir yerde ve her yerde hiçbir şey beklemeden dünyayı, insanları sevmektir.” İle aslında kitabın ana düşüncesi aktarılmaktadır.  Cezayir’de doğan Albert Camus’un kaleme aldığı bu kitap mutluluğu ele alan felsefik bir kitaptır. Toplumsal kuralları ve insanlar için etik sayılan olguları önemsemeden hayatına devam eden bir adamın, yabancının ölüme doğru gidişini ele alan bir kitaptır. Yazarın ele aldığı bu kitapta yabancı bir adamın annesinin ölümü ile başlar. Adam annesinin ölümüne hiçbir şekilde tepki vermemiştir. Hatta oldukça soğukkanlı davranması çok dikkat çekmiştir. Mahkemede bu durum da kullanılacaktır. Adam daha sonra, bir sevgili bulur ve kızla sürekli olarak denize gitmeye başlar. Fakat bir gün başlarına bir olay gelir ve adam yanlışlıkla birini öldürür. Yazar oluşturduğu bu kahramanın mahkemede sadece cinayetten değil toplumsal olguları hiçe saymasından da yargılanmasını ele alarak bambaşka bir kurguyu gözler önüne sermektedir.

Yabancı Kitap Özeti

Roman oldukça akıcı ve kısa bir kitaptır. Fakat buna rağmen oldukça çok konuyu ele alan bu kitap mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer almaktadır. Bu kitap ile belki de olaylara bakış açımız değişecektir. Bu kitapta yer alan kahramanımızın isminden hiçbir şekilde bahsedilmektedir. Belki de kahraman içimizdeki bizleri anlatmaktadır. Kahramanın hayata bakış açısı oldukça farklıdır. Herhangi bir beklentisi olmayan adam toplumsal olarak olguları da hayatı da saçma bulur. Bu yüzden başına gelmeyen kalmaz. Onu anlamayan insanlar onu kendi kanunlarına göre yargılayarak suçlu bulurlar. Yabancı kitap özeti aslında bizlere toplumsal olgulara göre hareket ettiğimizi ve aslında herkesin kendi doğrularının bulunduğunu anlatan güzel bir hikâye olmuştur. Romanın akıcı bir dille yazılması da okurları hikâyeden kopartmadan bir çırpıda okuyabilmelerini sağlamaktadır. Hikâyenin içerisinde hapis olacağınız bu kitap içerisinde sadece toplumsal normları değil, daha pek çok farklı konuyu da ele alan bir kitaptır. Bu kitap ile oldukça farklı hisler hissedeceksiniz ve belki de farklı olgulara, toplumsal normları bir kez daha düşüneceksiniz.

Yabancı kitabı sizlerin dünyasını değiştirecek ve uzun süre etkisi altından çıkamayacaksınız. Bu roman sizlerin düşüncelerini oldukça değiştirecek olan bir hikâyeye sahiptir ve kahramanın bilinmez oluşu ile de aslında sizlerin merakını ateşleyen bir roman olmuştur. Yaşanan olaylar karşısında donup bir tepki ile kalan adamın aslında dünyaya bakış açısını ele alan bu kitap oldukça farklı bir kurguya sahiptir ve kısa süre içerisinde çok okunanların arasına girmeyi başarmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.