Kitapozeti.Net

Yüzyıllık Yalnızlık Kitap Özeti – Gabriel Garcia Marquez

06.08.2018
42

1967 yılında Gabriel Garcia Marquez’in yazdığı kitap, oldukça başarılı bir kurguya sahiptir ve 1967 yılında da Nobel Ödülü almıştır. Tüm dünya da oldukça fazla okunan bu kitap kısa sürede çok fazla beğeni toplamıştır. Kitabın konusu büyü yapma yeteneğine sahip olan çingenelerin bir akraba evliliği ile domuz kuyruklu olan bir ailenin 100 yıllık lanete sebep olmasını konu almaktadır. Nu lanetin bitmesi için ailenin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

kitap özeti akraba evliliği yapan bir ailenin domuz kuyruklu görünüme sahip olmalarını ve onların yüz yıllık hayatlarını anlatmaktadır.  Bir gün köylerine çingeneler gelir ve çingenelerin simya bilgileri oldukça geniştir. Bu bilgilerden yararlanmak isteyen Ursula 100 yaşına kadar gelir ailenin en bilgili kişisidir. Ailenin 100 yıllık gelişimini anlatan kitapta doğan çocuklara sürekli olarak aynı isimler verilmektedir. Aureliano ismi pasif, içine kapanık,  bilgili anlamına gelmektedir. Jose Arcadio girişken ve serseri özelliklere sahiptir. Ailenin gelişmesi sırasında akraba evliliği yapanlarda domuz kuyruğu gözükmektedir. Bu lanet çingeneler tarafından aileye verilmiştir ve aileye miras olarak çingenelerin yazdığı kâğıtlar bulunmaktadır. Aile bireyleri bu laneti çözebilmek için yazıtları okumaya başlarlar ve aileyi nasıl bir son beklediğini çözerler. Ailenin ilk bireyi ağaca bağlı bir şekilde ölü bulunmuştur ve yazıtlara göre son bireyde karıncalar yüzünden ölecektir. Ailenin son ferdi bu yazıtları çözmeye çalışmaktadır.  Bu yazıtları çözmeye çalışırken kendi sonunu da öğrenir.

Yüzyıllık Yalnızlık Kitap Özeti 

Oldukça farklı bir hikâyeyi ele alan ve fantastik bir kurguya sahip olan bu kitap sizlerin de dikkatini çekecektir. Farklı bir bakış açısı ile ele alınan bu kitap tüm dünya çapında ses getirmiş fantastik bir öyküdür. Yazar küçükken yaşadığı köyden feyz alarak yazdığı bu kitapta hayal gücünün sınırlarını zorlayarak bir hikâye ortaya çıkartmıştır. Bu kitapta oldukça fazla karakter vardır fakat karakterlerin isimleri aynı olduğundan dolayı yazarın karakterleri gruplandırması oldukça kolay olmuştur. Bu kitabın üslubu da oldukça sade olduğundan dolayı hikâyeyi hemen anlayabiliyorsunuz ve oldukça meraklı için de okuyacağınız bu hikâyenin sonu sizleri şaşırtacak. Bir lanete kurban giden 100 yıllık bir ailenin sonunu ele alan kitap, eski dönemlerde olukça meşhur olan çingenelerin simya bilgisinden yararlanılarak yazılmıştır.

Yüzyıllık Yalnızlık Kitap özeti, sizleri bambaşka bir dünyada bir ailenin sırlarla dolu geçen yıllarını ve bu sırların ailenin son ferdinin karşısına çıkan yazıtlarla çözmeye çalışması sonucu kendi sonunu öğrenmesini anlatan bir kitaptır. Fantastik bir öykü olan bu Yüzyıllık yalnızlık kitabı, çok farklı bir kurguya sahiptir ve bu hikâye sizleri oldukça etkileyecektir. Halen okumadıysanız bu kitap mutlaka okunması gereken kitaplar arasında mutlaka yer almalıdır.  Tüm dünyayı etkisi altına alan müthiş bir kurgudan oluşan kitaptır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.